Zeytin Fidanı

GEMLİK (TRİLYE) ZEYTİN FİDANI ÖZELLİKLERİ

Gemlik zeytin fidanın Anavatanı Anadolu’dur. Gemlik zeytinin bir diğer isimleri de Kara, Kıvırcık ve Kaplık olarak da bilinmektedir. Ağaç özellikleri olarak da orta kuvvetli yapıdadır. Meyve iriliği bakımından orta irilikte olan bu zeytin çeşidinde meyve kalitesi de dikkat çekiyor. Yağ oranın yüksek olması bu zeytin çeşidinde yağ oranın %30 civarında fidan çeşidine olan ilgiyi arttırıyor. Tozlayacı çeşitleri olarak Ayvalık ve Çakır çeşitleri bulunurken Türkiye’de üretilen zeytinlerin %80’ini kapsıyor. Sofralık olarak kullanılmasının dışında da yağ oranının fazla olması yüzünden yağlık olarak da kullanılıyor.

Özellikleri

Cins : ZEYTİN.
Çeşit : GEMLİK (TRİLYE).
Orjinali : ANADOLU.
Çiçeklenme Zamanı : Orta Dönem.
Ağaç Özelliği : Orta kuvvetli gelişim gösterir.
Meyve İriliği : Orta İri.
Meyve İçi : Çekirdekleri orta iri.
Meyve Kabuğu : Siyah Renk.
Meyve Şekli : Yuvarlak Silindirik.

image
image

EDREMİT (AYVALIK) ZEYTİN FİDANI ÖZELLİKLERİ

Anadolu kökenli olan Edremit zeytin fidanı meyve iriliği bakımından orta büyüklüktedir. %24 gibi yüksek bir yağ oranına sahip bu fidan çeşidinin kokusunun hoş ve ilgi çekici olması ayrı bir olumlu özelliğidir. Bu bakımdan yüksek kalitede olan bu fidan çeşidi soğuğa karşı yüksek direnci ile de kullanımı kolay bir fidan halini almaktadır. Kullanım çeşidi olarak en yaygın kullanım çeşidi yağlık olarak kullanılmasıdır.

Özellikleri:

Cins : ZEYTİN.
Çeşit : EDREMİT (AYVALIK).
Orjinali : ANADOLU.
Çiçeklenme Zamanı : Orta Dönem.
Ağaç Özelliği : Orta kuvvetli gelişim gösterir.
Meyve İriliği : Orta İri.
Meyve İçi : Çekirdekleri orta iri.
Meyve Kabuğu : Siyah Renk.
Meyve Şekli : Yuvarlak Silindirik.
Meyve Kalitesi : Meyveleri %24 yağ oranı, hoş kokulu ve verimli.
Hasat Zamanı : Ekim-Kasım.
Depolama Süresi : Depolamaya elverişlidir.

ARBOSANA ZEYTİN FİDANI ÖZELLİKLERİ

İspanya kökenli Arbosana zeytin fidanı sık ikim imkanı sağlayan İspanyol zeytin çeşitlerindendir. Dikildikten çok kısa bir süre içinde meyve vermeye başlar. Olgunlaşınca mor renkli, küçük kovuklu, küre şeklinde ve bir miktar asimetriktir. Oval ve simetriktir. Fidan aynı zamanda lekelenme hastalığına karşı da oldukça dirençlidir. Ancak dal kanserine karşı dikkatli olunmalıdır. Yüksek verimli olması ile tercih edilen bu fidan çeşidi erken meyve olgunlaşması görülür. Enerji olarak düşük olması da sık dikim özelliğini artırmaktadır. %20 yağ kazanımı ile de kaliteli bir fidan çeşidi olmaktadır.

image
image

ARBEQUİNA ZEYTİN FİDANI ÖZELLİKLERİ

Köken olarak İspanya kökenli olan bu fidan çeşidi Katalonya Bölgesi’nde en çok kullanılan zeytin çeşididir. İspanya’nın diğer bölgelerinde de sıkça kullanılan bu zeytin çeşidi sık dikim alanları için referans görevi görmektedir. Bunun yanı sıra birçok başka ülkede de sıkça kullanılmaktadır. Kendine verimli olarak tanımlanan bu zeytin çeşidi düşük sürme gücüne sahiptir. Erken meyveye yatması ile yüksek ve sürekli verim sağlamaktadır. En önemli özelliği olarak ise yüksek yağ oranına ve harika yağ kalitesine sahip olmasıdır. Köklenme seviyesi olarak da yüksek bir güce sahiptir. Halkalı lekeye ise kısmen dayanıklı olduğu söylenebilir. Eliptik-mızrak şekilli, küçük, kısa ve orta genişliktedir. Olgunlaştığında siyahtır. Küçük ve küresel-simetrik şekle sahiptir. Tepe yuvarlak ve sapsız, maksimum enine kesiti yuvarlak ve bir miktar tabana oturmuştur. Meyve eti çekirdek ile orantılıdır. Oval ve simetriktir. Soğuğa karşı dayanıklı olan Arbequina zeytin fidanı dal kanserine ise duyarlı bir fidan çeşidi olarak göze çarpmaktadır.

Instagram Facebook Whatsapp Youtube