Zeytin Yağı

Seyak Zeytin Yağı

Extra Virgin zeytinyağı, şişede bir araya getirilen deneyim, tutku ve yılların çabasının birleşimidir. Hasattan sadece birkaç saat sonra taş değirmen tarafından soğuk preslenmiş Türkiye'nin güney Marmara ve Ege bölgelerinden en iyi zeytinlerini seçiyoruz; bu nedenle, sağlıklı kolesterol seviyelerini destekleyen doğal antioksidanları ve doymamış yağları koruyoruz. Ağaçtan taşa, tedarikçisi ve ihracatçısı olarak SEYAK zengin ve yoğun aroması ve kalın dokusu ile karakterize edilmiştir.
Zeytinyağımız, üretim, depolama ve dağıtım sırasında yüksek kalite kontrollerine tabi tutulur ve dünya çapındaki herhangi bir ülkedeki tüm anlaşmalara ve yönetmeliklere uyum sağlamamıza izin verir. Sızma zeytinyağı geleneksel Akdeniz mutfağının kalbinde yer almaktadır. Yemeklerde, salata sosu olarak ve kızartmalar için idealdir ve diğer birçok Akdeniz ve Orta Doğu yemekleri için önemli bir maddedir.
Satın alımını yaptığımız zeytinyağlarımız, zengin bir tada sahip olup, düşük asit oranı ile (%0.8'in altında) tüketilebilecek en iyi forma getirilmiştir. Şişeler, talebe göre müşterilerimize özel olarak etiketlenebilir.

Sızma Zeytin Yağı

Sitemizde tamamen kendi markamız olan "SEYAK Zeytinyağı" ürünleridir. Seyak bir zeytinyağı üreticisidir. Zeytinyağı ürünlerimizin hepsi naturel yani doğal sızma zeytinyağıdır. Ülkemizin Gemlik,Ayvalık,Edremit gibi zeytin denildiğinde akıllara gelen bölgelerinden topladığımız zeytinleri soğuk sıkım yöntemiyle işleyip erken hasat zeytinyağı ve olgun hasat zeytinyağı seçenekleriyle sizlere sunuyoruz.

Temizleme

Özellikle yağ kalitesi açısından ve kullanılan ekipmanların güvenliği için, zeytinlerin temizlenmesi çok önemlidir. Bunun için zeytinler önce, otomatik yıkama makinasında yıkanarak böcek, yaprak, dal, taş, toprak gibi unsurlardan arındırılır.

Kırma

Temizlenmiş zeytinler otomatik taşıyıcı ile kırıcıya taşınır. (klasik sistemlerde granitten yapılmış taş değirmenler kullanılmaktayken; Kontinü Sistemlerde, otomasyona elverişlilikleri nedeniyle metal kırıcılar kullanılır.) kırıcı, gelen zeytinleri hamur haline dönüştürür.

image
image

Yoğurma

Kırıcıdan gelen zeytin hamuru, malaksör denilen sisteminde, 20-25°c ısıda "en fazla" 90 dakika yoğurulur. Bu işlem yağın, hücrelerden ayrılmasını ve zeytin hamurunun, içerisinden zeytinyağının alınmasına olanak verecek bir kıvama gelmesini sağlar.

Yağın Ayrıştırılması:

Zeytin hamuru ayrıştırma kıvamına geldikten sonra, malaksörden dekantöre iletilir. Dekantör, santrifüj tekniği ile bu hamur içindeki fazları (karasu), küspe (pirina) ve yağı ayrıştırır. Su ve pirina kendi depolarına gönderilir. çıkan zeytinyağı ise separatöre iletilir. Burada son işlem olarak, santrifüj ile zeytin partiküllerinden ayrıştırılıp süzülür.Üretilen zeytinyağları, özel krom tanklara aktarılarak muhafaza edilir.

Instagram Facebook Whatsapp Youtube